ATÖLYE VE ETKİNLİKLER

BİLGİDoğada Yaz Okulu modülü süresince, işlenen derslerin teorik boyutunu desteklemek amacıyla atölye ve etkinlikler düzenliyoruz. Ders kredisine sahip atölye ve etkinliklerin bir kısmına öğrencilerin katılımını zorunlu tutuyoruz.

 

BİLGİDoğada MUTFAK çerçevesinde benimsediğimiz beslenme biçimiyle paralellik gösteren atölyeler, öğrencilerin derste öğrendikleri bilgilerin yanı sıra doğa, tarım ve çeşitli üretim süreçleri ile ilgili pratik bilgiler edinmelerini sağlıyor. Aşağıda yer alan ve öğrencilerin BİLGİDoğada Yaz Okulu’ndan pratik birtakım bilgilerle dönmesini amaçlayan atölye ve etkinlikler dışında, ilk akşam deniz kenarında bir tanışma yemeği tertipliyor ve program süresince bir akşam köy halkı ile birlikte piknik yapıyoruz.

 

KAZ DAĞLARI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

BİLGİDoğada Yaz Okulu modülünün hedeflerinden biri de ‘bilgi’nin dört duvara hapsolmak zorunda olmadığına inanmamızdır. Doğanın sunduğu bilginin önem ve kıymetini bir kez daha görmek için Kaz Dağları eteğinde bulunan Güzelköy’de bir doğa yürüyüşü etkinliği yapıyoruz. Güzelköy’de doğup büyümüş olan, köyün muhtarı Mustafa Ağabey’in rehberliğinde bitkiler, ağaçlar, böcekler, endemik türler, dağlar, taşlar üzerine konuşuyor ve yaz okulu modülü boyunca ‘yuva’mız olacak Güzelköy’ü ve coğrafyasını daha yakından tanıyoruz. Atölye vesilesiyle öğrencilerin, üzerinde yaşadıkları dünyaya ve doğaya dair Güzelköy perspektifinden bir farkındalık ve bilinç kazanmalarını amaçlıyoruz.

 

KOMPOST ATÖLYESİ

Kompost, organik ve tarımsal atıkları doğal toprak oluşum süreçlerine benzer şekilde dönüştüren bir uygulamadır. Bildiğimiz üzere Türkiye, hem yoğun erozyon tehdidiyle karşı karşıya, hem de su kıtlığı sınırında olan kritik bir coğrafyada bulunuyor. Böyle bir coğrafyada kompost üretimi gerçekleştirmek hem ortaya çıkacak çöpün azaltılması hem de toprağın zenginleştirilmesi için oldukça önemli bir fırsat. Ayrıca kompost uygulaması da oldukça kolay bir uygulama. Güzelköy’de yaşayan köy halkı, halihazırda her türlü meyve ve sebzenin kabuğunu ve yemek artığını hayvan yemi olarak kullanıyor ve neredeyse hiç çöp üretmiyor. Biz de halihazırda sürdürülmekte olan bu sürece dahil olarak tüketimimiz ile ortaya çıkan çöp miktarını azaltmayı ve atıkların önemli bir kısmını kompost yaparak toprağın verimliliğini arttırmayı hedefliyoruz. Bu atölye kapsamında öğrenciler, toprağın yapısı, oluşumu, biyolojisi ve kaybı hakkında bilgi sahibi olabilecek, bunun yanı sıra da kompost yöntemlerini uygulama fırsatı bulacaklar.

 

ZEYTİN ATÖLYESİ

Zeytinin ana vatanı Çanakkale’de BİLGİDoğada gibi bir yaz okulu modülü uygulayıp zeytin üzerine konuşmamak, zeytinin hikayesini duymamak olmazdı. Zeytinin tohumdan zeytinyağına uzanan sürecini, yıllardır zeytin fabrikasında çalışan, kendi zeytinini üreten Senem Abla’dan dinleyeceğiz. Atölye, Küçükkuyu’da bir zeytin bahçesinde zeytin ağaçlarının gölgesinde gerçekleştirilecek. Zeytin, nasıl bir ağaçtır? Zeytin yetiştiriciliğinde nelere dikkat edilmelidir? Mevsimsel olarak zeytin hasadı ve üretimi ne şekilde yapılmaktadır? Zeytinyağı yapımında izlenen yol ve yöntemlerin konuşulup tartışılacağı atölye öğrencilerin, zeytin hakkında temel bilgiler edinmesini sağlayacaktır.

 

EKMEK ATÖLYESİ

Neredeyse yerleşik olarak yaşadığımız ilk zamanlardan beri en temel yiyeceklerimiz buğday ve türevleri ile üretilmektedir. Birim alandan daha fazla ürün alabilmek için laboratuvar ortamında hazırlanmış kısır tohumlar, toprağı aşırı zorlayıp canlılığını kaybetmesine sebep olan petrol bazlı gübreler ve zirai ilaç adı altındaki çeşitli kimyasallar ile üretilen buğdaygiller yerine yüzyıllar boyunca Anadolu coğrafyasına adapte olmuş ve evrimini burada sürdüren tohumları tercih etmek istiyoruz. Sadece tohumla kalmayıp, katkı maddelerinden de uzak bir üretim sürecini köydeki teyzelerimizden öğrenmek için, ekmek yapım atölyesi düzenliyoruz ve bu atölye çerçevesinde öğrencilerin buğdaygillerin yolcuğundan başlayarak ekmeğin fırından çıktığı aşamaya kadar olan süreci hem öğrenmelerini hem de pratik etmelerini amaçlıyoruz.

 

YOĞURT ATÖLYESİ

Yoğurt, güçlü bir protein ve kalsiyum kaynağı olmasının yanı sıra içindeki canlı bakteri kültürleri sayesinde bağışıklık sistemimizi de güçlendiren bir besin. Fakat marketlerde satılan yoğurtlar, UHT yöntemi ile yüksek basınç altında ısıl işleme tabi tutulduğu için canlı bakteri kültürlerine sahip değiller. Ürünlere aynı zamanda kıvam arttırmak için jelatin gibi katkı maddeleri de ekleniyor. Hem sağlığımızdan endişe etmemiz hem de köydeki teyzelerin hazırladığı yoğurtların tadının bizde ayrı bir yeri olması sebebiyle mutfağımızda da bu yoğurtları kullanıyoruz. Yoğurt yapım atölyesinde ise öğrencilerin bu süreç hakkında bilgi sahibi olmalarını ve teyzelerle beraber yoğurt yapmalarını amaçlıyoruz.