Sıkça Sorulan Sorular

1. BİLGİDOĞADA Nedir?

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yaz Okulu kapsamında ilki 2017 yılında gerçekleştirilen BİLGİDoğada, çoğunluğunu kent sakinlerinin oluşturduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencilerine kendi alışkanlıklarının dışındaki bir çevreyi ve toplumsal yaşamı deneyimleme olanağı veren özel bir modüldür.

2. Dersler nerede gerçekleşir?

Dersler, Çanakkale/Ayvacık ilçe merkezine 12 km. uzaklıkta olan Güzelköy İlköğretim Okulu’nda gerçekleşir.

3. BİLGİDoğada modülü kaç dönemden oluşur?

İki dönemden oluşur. Modüldeki her bir dönem 15 günlük eğitim süresini kapsamaktadır.

4. Hangi tarihlerde düzenlenmektedir?

İlk Dönem 22 Temmuz – 4 Ağustos 2024 tarihleri arasında, ikinci Dönem ise 5– 18 Ağustos 2024 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

5. Dersler kaç krediden oluşur ve kaç ders seçilebilir?

Tüm dersler 6 krediden oluşur ve full-list içerisinden seçilebilir. Bir dönem içerisinde en fazla 2 ders seçilebilmektedir.

6. Kontenjan kaç kişiliktir?

Her bir dönemin kontenjanı 40 öğrenciyle sınırlıdır.

7. Ne tür etkinlikler düzenlenmektedir?

Her iki dönemde de derslerin teorik boyutunu desteklemek amacıyla seminerler düzenlenecek ve her dönemde bir kere olmak üzere Kazdağları’nda yürüyüş turu yapılacaktır. Seminerler, dağ yürüyüşü ve ekmek/yoğurt yapma atölyesi gibi etkinliklere katılım zorunludur.

8. Nerede konaklanmaktadır?

Ayvacık ilçe merkezinde konaklanacaktır. Otel odaları 2, 3 ve 4 kişilik olup, odaların içinde tuvalet-duş bulunmaktadır.

9. Nasıl ulaşım sağlanır?

Şehir içi ulaşım, İstanbul Bilgi Üniversitesi ile anlaşmalı bir firma aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Ulaşım, 22 Temmuz – 4 Ağustos ve 5– 18 Ağustos tarihleri arasında her gün Ayvacık – Güzelköy – Ayvacık arasında servisler tarafından sağlanacaktır.

10. Yemek sağlanıyor mu?

Kahvaltı, konaklanan otelde yer alan mutfakta servis edilecektir ve ders ücretine dâhildir. Öğle yemeği, 12.30-13.30 arasında köy okulunun bahçesinde, mutfak ekibi olarak çalışan köy sakinleri tarafından servis edilecektir ve ders ücretine dâhildir. Akşam yemeği ücrete dâhil olmayan tek öğündür. Konaklanan otelde tüm katılımcıların kullanımına açık, geniş bir mutfak bulunmaktadır. Ayrıca dileyen öğrencilere çevre yerlerde gidebilecekleri restoran önerilerini içeren bir liste sunulacaktır.

11. Ücret Nedir?

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 2023-2024 Yaz Okulu kapsamında 6 kredilik ders başına belirleyeceği ücret BİLGİDoğada modülü için de geçerlidir.